Dr Gabrijela Grujić, a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatalának megbízott igazgatója, Ótott Róbert, tartományi oktatási titkár, Stevan Bakić, Szabadka város polgármestere és Žaljko Rajčić, az Ivan Sarić Műszaki Iskola igazgatója ma letették az időkapszulát tartalmazó alapkövet és ezzel hivatalosan is megkezdődhet az Ivan Sarić Műszaki Iskola oktatóközpontjának a kiépítését. Stevan Bakić, Szabadka város polgármestere, kiemelte, hogy az Ivan Sarić Műszaki Iskola egy olyan épületben működik, ami több, mint 110 éves, és a benne található gépek és felszerelések kora is már fél évszázados.
Stevan Bakić szerint, az idejétmúlt épület és annak felszerelései hatalmas visszahúzó erőt képeznek az oktatómunka és oktatók fejlődése szempontjából. Ezért is hatalmas jelentőségű esemény az, hogy ma megkezdték a Szerb Köztársaság egyik legnagyobb oktatóközpontjának a kiépítését, ami az Ivan Sarić Műszaki Iskolában kap helyet. Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy nem csupán Szabadkának jelentőségteljes ez az esemény, hanem az egész Észak-bácskai körzetnek, a régiónak és Szerbiának egyaránt.
Szabadka polgármestere megjegyezte, hogy az önkörmányzat komoly elhivatottságot érez úgy az oktatásügy fejlesztése iránt, mint azon lehetőségek megteremtése iránt is, hogy a fiatalok jobb körülmények között tanulhassanak.
„Az állam felismerte, és én itt ki is használnám az alkalmat, hogy megköszönjem Szerbia elnökének, Aleksandar Vučićnak; Szerbia Kormányának; a Tartományi Kormánynak; a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatalának; és főképpen Gabrijela Grujićnak, az én nagyszerű barátomnak, aki minden tőle telhetőt elkövetett, hogy Szabadka egy olyan oktatóközpontot kapjon, amit igazán megérdemel.“-mondta Stevan Bakić.
Állítása szerint, a korszerű oktatóközpont 3600 négyzetméternyi területen kerül kiépítésre és a legkorszerűbb felszerelésekkel lesz ellátva. A szükséges pénzösszeg nagyobb részét, 75,6 millió dinárt, az illetékes minisztérium már biztosította, míg 16 millió dinárt Szabadka városa szavatolt.
„Az utóbi pár évben az önkormányzat, a Szerb Köztársasággal és a Tartománnyal karöltve sok pénzt ölt bele a közép- és az általános iskolai oktatásba. Nincs olyan iskola, melynek legalább egy része ne lett volna felújítva, némelyik pedig teljesen új kinézetet kapott. Az Ivan Sarić Műszaki Iskolába már 160 millió dinárt fektettünk, különböző dolgokra, úgy a műszaki tervekre, a felújítására, illetőleg a felszerelésekre”-mondta Stevan Bakić.
Szabadka városa folytatni fogja az oktátási intézményekbe való beruházásokat – mondta Bakić – és mégegyszer köszönetét fejezte ki úgy a köztársaságnak és a tartománynak, Szabadka városnak nyújtott segítségükért.
„A mai esemény, az oktatóközpont kiépítése, ismételten azt támasztja alá, hogy Szabadka város fejlődésének egyik alappillére az oktatás”-emelte ki Stevan Bakić.
Gabrijela Grujić a mai ünnepélyes alapkőletételen kiemelte, hogy ez egy igazán nagy nap, mert egy oktatóközpontról beszélünk, ami a tudás és a humán tőke fejleszthetőségének központja, és ami valójában minden szabadkai és környékbeli fiatalban ott lapul.
„Ma letesszük az alapkövet és egy hatalmas, 3600 négyzetméternyi területen fekvő, oktatóközpontot húzunk ide fel, melyhez a Szerb Köztársaság Kormánya öt millió dinárral járult hozzá. Nem csak az Ivan Sarić Műszaki Iskolának, hanem a többi szabadkai iskolának is hatalmas fejlődést hoz majd ez a jelentőségteljes változás“-emelte ki Gabrijela Grujić.
„Mindazzal, amit a polgármestertől, a Tartományi Kormány titkárától, a Szerb Köztársaság képviselőitől és magától az elnöktől hallottak, miszerint nem csak az elméleti, hanem gyakorlati oktatásba, átképzésbe, továbbképzésbe fektetünk, ezzel valójában lehetőséget adunk önöknek arra, hogy mindaz a tudás, amire manapság csak vágyhatnak, ne csak vágy legyen, hanem valósággá válhasson abban az oktatóközpontban, aminek kiépítését ma elkezdtük”- tanácsolta a fiataloknak Gabrijela Grujić.
Ótott Róbert, a tartományi oktatási titkár és Željko Rajčić, az iskola igazgatója, is szólt a jelenlévőkhöz.
„Ez az épület új távlatokat nyit majd mindazok számára, akik érdekeltek a továbbképzésekben és átképzésekben. Egy ilyesfajta központ kiépíése, hatalmas jelentőséggel bír, mivel összeköti az okatatást a munkaerőpiaccal, ami kulcsfontosságúnak számít a mai világban. Ez egy jövőbeli befektetés, ami hosszútávon hoz majd eredményeket az egész közösség számára”-emelte ki Ótott Róbert.
Željko Rajčić azt hangsúlyozta, hogy az oktatóközpont kiépítése a Szerb Köztársaság Kormányának, a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatalának, valamint Szabadka városának közös együttműködésén alapult.
„Az oktatóközpontban műhelyek, laboratóriumok, különböző szakmák és tudományok, mint például a mechatronika, robottechnika, CNC-technológia, lakatos-heggesztő tudomány, közlekedési-, géplakatosi és autóvillamossági-, telekommunikációs-, elektrotechnikai- és gépi megmunkálói szakok szaktantermei lesznek. Összekapcsolódik majd itt a formális, a nemformális és az informális oktatás: 70 formális oktatási program, 35 nemformális program és 10 informális oktatási program teszi lehetővé a fiatalok számára, hogy felkészüljenek a korszerű munkaerőpiac kihívásaira és hogy hozzájáruljanak közösségünk fejlődéséhez”-emelte ki Željko Rajčić.
Miután megkezdődtek az oktatóközpont kiépítésének munkálatai, a városháza kék terem népszerűsítették a diákok anyagi támogatásának-, és a duális képzésben résztvevő munkáltatóknak kiírt pályázatát.
Az esemény előtt Stevan Bakić, a sajtóhoz fordulva, kiemelte, hogy Szabadka hatalmas erőfeszítéseket tett és nem kevés elhivatottságot tanúsított a duális oktatás népszerűsítéséért. „Tulajdonképpen ennek a támogatásnak, ami még a távoli 2014-es évben kezdődött, köszönhetően is roppant fontos úgy Szabadka számára, mint az egész Észak-bácskai körzet, sőt egész Szerbia számára, hogy ma megkezdhették az oktatóközpont kiépítését. Azok a szülők, akik szeretnék, hogy gyermekük készen álljon a jövő kihívásaira, büszkén támaszkodhatnak a szerb oktatási rendszerre és Szabadka városára, hiszen Szabadka számtalan alkalommal bizonyíotta, hogy nagy figyelmet szentel az oktatásnak, ami egyben a város fejlődésének egyik alapillére”-mondta Stevan Bakić.
Ezt támasztja alá az a 30 ösztöndíj is, ami a hároméves szakon tanuló diákok részére lett elkülönítve, és hozzátette, hogy a város a jövőben is igyekezni fog, hogy ez a tendencia folytatódjon.
„A duális oktatás bevezetése a legfontosabb reform, amit Szerbia elért az utóbbi néhány évtized során. Itt emlékeztetném önöket elnökünk, Aleksandar Vučić, szavaira, akinek köszönhetően sikerült megalapítani a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatalát, és aki szerint fontos, hogy legyenek olyan középiskoláink, melyek a duális oktatás rendszerében működnek. Mindez többletjuttatást, ugyanakkor felelősséget, komolyságot és önállóságot biztosít a gyermekeik részére, ezzel pedig olyan munkásokra és szakemberekre teszünk szert, akik különböző szakterületeket képesek ellátni”- hangsúlyozta Stevan Bakić.
Amellett, hogy Stevan Bakić megköszönte az Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlődés Minisztériumának és a Duális Oktatás Hivatalának mindazt a támogatást, amit nyújtottak az oktatási központ létrejöttéhez. Megígérte, hogy Szabadka továbbra is folytatja a duális oktatás fejlesztését és hogy olyan munkaerő kitermeléséhez segíti így a munkaerőpiacot, amivel sikerül a hiányszakmákat, mint például az IT-szektor, heggesztők, géplakatosok, vagy asztalosok, pótolni.
Gabrijela Grujić szerint, a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatala két pályázatot is kiírt összesen 48 millió dinár értékben a 2024/2025-ös iskolaévre, olyan vissza nem térítendő eszközökre, amelyből az egyik azon duális képzésben résztvevő diákokra vonatkozik, melyek hiányszakmákat tanulnak, illetve a másik azon duális oktatásban résztvevő munkáltatók résztámogatására vonatkozik, melyek hiányszakmákat tanuló diákok gyakorlati oktatásával foglalkoznak.
„A Szerb Köztársaség Munkaügyi Minisztériuma a Duális Oktatás és Országos Képesítési Keretrendszer Hivatalával karöltve egy közérdekű felhívást tett közzé az olyan, a duális oktatásban résztvevő munkáltatók vissza nem térítendő támogatására, ahol a 2024/2025-es iskolaévben végzős diákok munka általi képzése folyik a duális oktatási profilokban. A teljes vissza nem térítendő eszközökre szánt összeg, melyet a program megvalósítására szántak, az 50 millió dinár, mellyelaz a cél, hogy azon munkáltatók kapacitásépítését segítsék elő, akik a duális oktatásban vesznek részt”-tette hozzá Gabrijela Grujić.